eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta XI 2013

Obligacje skarbowe - oferta XI 2013

2013-10-31 13:47

Obligacje skarbowe - oferta XI 2013

Obligacje skarbowe - oferta XI 2013 © ponsulak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W listopadowej emisji obligacji skarbowych Ministerstwo Finansów ma dla inwestorów detalicznych dwie zmiany. Pierwszą z nich jest jednorazowa emisja Krótkookresowej Obligacji Skarbowej (KOS), tzw. Listopadowej 13-tki. To limitowana oferta, dostępna tylko od 1 do 30 listopada br. Spośród innych produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku, wyróżnia ją krótki okres zapadalności oraz atrakcyjne oprocentowanie, znane w momencie zakupu. Drugą zmianą jest wyższe oprocentowanie obligacji dwuletnich, które zostało podniesione z 3,0% na 3,2% w skali roku. Listopadowa emisja Obligacji Skarbowych opiewa na 3,5 mld złotych.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta X 2013

Nowy produkt w ofercie Ministerstwa Finansów – Krótkookresowa Obligacja Skarbowa

Ministerstwo Finansów w listopadowej emisji jednorazowo rozszerzyło swoją ofertę detalicznych obligacji skarbowych o nowy produkt – Krótkookresową Obligację Skarbową. Jest to wyjątkowe rozwiązanie bo przy krótkim okresie zapadalności oferuje wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie.

Oprocentowanie Listopadowej 13-tki jest znane już na początku inwestycji. W dniu jej wykupu, czyli po trzynastomiesięcznym okresie oszczędnościowym, inwestorzy indywidualni mogą liczyć na zysk wynoszący 3% w skali roku. Oprocentowanie różni się jednak od siebie w kolejnych miesiącach. W pierwszych pięciu okresach odsetkowych inwestor otrzymuje zysk w wysokości 1% inwestowanego kapitału, w następnych siedmiu 3%, a w ostatnim trzynastym miesiącu 13%. Dodatkowo odsetki od Listopadowej 13-tki są co miesiąc kapitalizowane, co znacząco podnosi opłacalność inwestycji. Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i tyle też wynosi cena sprzedaży.

W przypadku nowej obligacji zdecydowano się ponadto na zlikwidowanie opłaty, wiążącej się z jej przedterminowym wykupem. W przypadku skorzystania z tej opcji wycofania oszczędności, odsetki są naliczane w pełnej wysokości, bez żadnych opłat.

Wprowadzenie do oferty obligacji o terminie zapadalności wynoszącym trzynaście miesięcy jest próbą sprawdzenia rynkowego zapotrzebowania na tego typu produkty oszczędnościowe. Listopadowa 13-tka, bo tak też nazwano Krótkoterminową Obligację Oszczędnościową jest produktem, stworzonym z myślą o osobach, które oczekują atrakcyjnego oraz bezpiecznego zysku – mówi Bogdan Klimaszewski z Ministerstwa Finansów.

Listopadowa 13-tka posiada najkrótszy okres wykupu ze wszystkich będących obecnie w ofercie obligacji - tylko 13 miesięcy. W przypadku pozostałych obligacji wynosi on 2, 3, 4 oraz 10 lat.

fot. ponsulak - Fotolia.com

Obligacje skarbowe - oferta XI 2013

W listopadowej emisji obligacji skarbowych Ministerstwo Finansów ma dla inwestorów detalicznych dwie zmiany. Pierwszą z nich jest jednorazowa emisja Krótkookresowej Obligacji Skarbowej (KOS), tzw. Listopadowej 13-tki. Drugą zmianą jest wyższe oprocentowanie obligacji dwuletnich, które zostało podniesione z 3,0% na 3,2%.


Dwulatki z wyższym oprocentowaniem

Bardzo ważną z punktu widzenia inwestorów zmianą w listopadowej emisji, jest decyzja Ministerstwa Finansów o jednorazowym podniesieniu oprocentowania obligacji dwuletnich z 3,0% na 3,2%. Przez ostatnie sześć miesięcy, pomimo obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, utrzymywało się ono na niezmienionym poziomie.

Inwestycja w obligacje dwuletnie to propozycja dla osób, które lubią systematycznie lokować swe oszczędności. Co istotne, konstrukcja oprocentowania dwulatek pozwala już pierwszego dnia oszczędzania wyliczyć zysk. W przypadku tego rodzaju papierów dłużnych nasz kapitał powiększa się po roku o odsetki. W praktyce oznacza to, że na zysk w drugim roku pracuje większa niż zainwestowana kwota.
Oprocentowanie pozostałych obligacji, czyli 3-, 4- oraz 10-letnich zostało utrzymane na niezmienionym od pół roku poziomie. Fakt ten sprawia, że obligacje stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec produktów inwestycyjnych o podobnej konstrukcji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: