eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs USD/CAD mocno w górę, po posiedzeniu Banku Kanady

Kurs USD/CAD mocno w górę, po posiedzeniu Banku Kanady

2013-10-24 10:33

Kurs USD/CAD mocno w górę, po posiedzeniu Banku Kanady

USD/CAD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przyniósł stabilizację eurodolara po ustanowieniu dzień wcześniej dwuletnich szczytów. Większą zmienność można było obserwować na parach walutowych z udziałem funta brytyjskiego, japońskiego jena, franka szwajcarskiego i dolara kanadyjskiego.

Przeczytaj także: EUR/USD, tydzień z odczytami danych makroekonomicznych z USA

Funt poddał się znacznej przecenie, po opublikowaniu raportu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Na ostatnim posiedzeniu wszyscy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych na poziomie 0.5% oraz pozostawieniem wartości programu skupu aktywów na poziomie 375 mld GBP. W raporcie odnotowano, że bezrobocie spada szybciej niż oczekiwano i prawdopodobne jest, że odczyty stopy bezrobocia i dynamiki produkcji przemysłowej będą w II połowie roku lepsze niż oczekiwania. Co można odczytać jako przybliżenie perspektywy odejścia od prowadzenia luźnej polityki pieniężnej.

Wspólna europejska waluta została wsparta przez doniesienia z Hiszpanii. Bank Centralny opublikował bowiem w miesięcznym biuletynie na temat stanu gospodarki, prognozę wzrostu PKB w III kw. na poziomie 0.1%, co byłoby pierwszym pozytywnym odczytem od 8 kwartałów. Oficjalne dane na ten temat poznamy za tydzień. Pozytywnie przyjęta została także informacja o podwyższeniu przez rząd Niemiec prognozy wzrostu PKB na 2014 r. do 1.7% z 1.6%.

Z kolei Bank Centralny Kanady na wczorajszym posiedzeniu ściął prognozy wzrostu na lata 2013-2015 (do 1.6% z 1.8% w 2013, 2.3% z 2.7% w 2014 i 2.6% z 2.7% w 2015) Ponadto rynek odczytał komunikat po posiedzeniu jako bardziej gołębi niż zakładano. Część ekspertów uznała, że negatywna ocena zjawisk inflacyjnych oraz brak wzmianki o ograniczeniu prowadzenia luźnej polityki pieniężnej, mogą być zapowiedzią dłuższego utrzymania polityki monetarnej bez zmian, co zaowocowało wyraźną przeceną pary USD/CAD. Para, która jest oceniana przez pryzmat różnic w prowadzeniu polityki przez banki centralne obu państw, może na takim porównaniu sporo zyskać. Ograniczenie QE w USA zbliża się bowiem nieuchronnie, podczas gdy podwyżki stóp w Kanadzie mogą przesunąć się z końca 2014 r. na początek 2015 r. Czynniki makro takie jak prognozy odreagowania cen ropy i ożywienie amerykańskiej gospodarki mogą jednak w średnim horyzoncie czasowym wspierać kanadyjską walutę.

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał dzienny

USD/CAD, interwał dzienny


Dzisiaj kluczowe dla rynków będą publikacje indeksów PMI dla przemysłu i usług w październiku. Opublikowany nad ranem indeks PMI dla przemysłu Chin był bliski oczekiwań i wyniósł w październiku 50.9 pkt, wobec oczekiwanych 50.5 pkt., co wzmocniło walutę Australii. W godzinach przedpołudniowych poznamy resztę odczytów z Europy, a po południu także z USA.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


GBP/CAD najwyżej od trzech lat

fot. mat. prasowe

GBP/CAD, interwał czterogodzinny

GBP/CAD, interwał czterogodzinny


Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej Banku Anglii jednogłośnie zadecydowała wczoraj o pozostawieniu polityki monetarnej w dotychczasowym kształcie. Przy stopie bezrobocia na poziomie 7.7%, czyli znacznie wyżej od sformułowanego w ramach „forward-gudiance” celu 7%, Rada nie miała żadnych przesłanek do zaostrzania kursu. Z drugiej strony wyraźna poprawa we wskaźnikach aktywności gospodarczej oraz inflacja chronicznie powyżej celu nie pozostawiły zbyt dużo miejsca do ewentualnego luzowania. Naszym zdaniem jest to sytuacja, która będzie się utrzymywać
w najbliższym czasie.

Komitet zasugerował, że zaostrzanie polityki może zacząć się wcześniej, niż było to sugerowane w sierpniowym raporcie Banku Anglii nt. inflacji. We wspomnianym raporcie RPP prognozował wzrost PKB wynoszący około 0.5% (k/k) w drugiej połowie roku. Najnowsze szacunki mówią jednak, że zmiana PKB wyniesie około 0.7% (k/k) (lub nawet więcej, jeżeli wziąć pod uwagę badania ankietowe, które wskazywały wzrost na poziomie 1%).

Również prognozy stopy bezrobocia okazały się zachowawcze: zrealizowane bezrobocie było o 0.1% pp. niższe, niż prognozy BoE. W protokole stwierdzono, że „w związku ze spływającymi danymi wydaje się prawdopodobne, że w drugiej połowie 2013 stopa bezrobocia będzie niższa, a wzrost PKB wyższy, niż przewidywano w sierpniowym raporcie nt. inflacji”.

Rada zwróciła również uwagę na zwiększoną ekspansję kredytową, oraz że wzrost stóp procentowych na rynku pieniężnym nie przełożył się na wyższe stopy procentowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Bank Kanady zaskoczył rynek nie umieszczając żadnej wzmianki
o potencjalnym zakończeniu polityki niskich stóp procentowych. Zmiana w komentarzu po posiedzeniu Banku Kanady odzwierciedla problem z jakim zmaga się Rada: gospodarka Kanady znalazła się pomiędzy Scyllą uporczywie niskiej inflacji a Charybdą wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych i rosnących cen nieruchomości. Ze względu na zmiany w nastawieniu Banku Kanady rynek przełożył oczekiwaną datę zacieśniania z III kw. 2014 na I kw. 2015.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami kurs GBP/CAD powędrował na północ.

Bilans handlu zagranicznego w Nowej Zelandii lepiej od prognoz

fot. mat. prasowe

NZD/USD, interwał dzienny

NZD/USD, interwał dzienny


Nieoczekiwanym wsparciem dla dolara nowozelandzkiego okazała się wczorajsza wieczorna publikacja bilansu handlu zagranicznego za wrzesień.

Deficyt bilansu handlu zagranicznego wyniósł bowiem -0,2 mld NZD, czyli znacznie powyżej prognoz w wysokości -0,67 mld NZD. Przypomnijmy, że w sierpniu bilans handlu zagranicznego zamknął się ze stratą -1,19 mld NZD. Przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w wyższych cenach surowców eksportowych Nowej Zelandii Zaważający się deficyt będzie w najbliższym czasie oddziaływać pozytywnie na kiwi.

Z danych makro mogących zaważyć na losie pary NZD/USD zdecydowanie wymienić należy dzisiejszy odczyt handlu zagranicznego za sierpień oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (więcej w kalendarzu na najbliższe godziny) w USA. W przyszłym tygodniu natomiast inwestorzy z ekspozycją na NZD/USD powinni śledzić konferencję FOMC zaplanowaną na 30.10.2013 na godzinę 19:00 oraz decyzję RBNZ z tego samego dnia z godziny 21:00.

Na przestrzeni ostatnich tygodni byliśmy świadkami osłabiania się dolara amerykańskiego względem dolara nowozelandzkiego. Kurs po odrobieniu strat z pierwszej połowy roku wdrapał się na poziomy ostatnio widziane w maju. Analizują sytuację techniczną widzimy, iż na dziennym wykresie pojawiła dywergencja pomiędzy kursem NZD/USD a RSI (ang. Relative Strength Index). Powyższą sytuację można odczytywać jako sygnał nadchodzącej korekty i znak, żeby wyjść z długich pozycji.

W przypadku korekty kurs może dojść do szczytów z początku października (rejony 0.8352), następnych poziomów oporu szukać można w okolicach .08232 i 0.8164. Jeżeli jednak wykres pary NZD/USD przezwycięży presję spadkową odzwierciedloną w dywergencji RSI, kolejnymi przystankami mogą okazać się ostatnie szczyty (0.854) oraz kwietniowe maksimum (0.858).

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: Bilans handlu zagranicznego (NZD) za wrzesień znacznie powyżej oczekiwań -0,2 mld, prognoza -0,67 mld, poprzednio -1,19 mld
  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu za październik 50.9, prognoza 50.5, poprzednio 50.2 (rewizja z 51.2)

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:30 Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech za październik, prognoza 51.6, poprzednio 51.1
Indeks PMI dla usług w Niemczech za październik, prognoza 53.8, poprzednio 53.7

EUR 10:00 Indeks PMI dla przemysłu w Strefie Euro za październik, prognoza 51.4, poprzednio 51.1
Indeks PMI dla usług w Strefie Euro za październik, prognoza 53.8, poprzednio 53.7

USA 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 52.5, poprzednio 52.8

USA 16:00 Sprzedaż nowych domów za wrzesień, prognoza 427 tys., poprzednio 421 tys.

GBP 18:45 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: