eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fala wyłudzeń w bankach nie słabnie

Fala wyłudzeń w bankach nie słabnie

2013-10-22 18:40

Fala wyłudzeń w bankach nie słabnie

Wyłudzenia w bankach © Jakub Niezabitowski - Fotolia.com

W trzecim kwartale 2013 roku oszuści, korzystając z fałszywych lub skradzionych dokumentów, próbowali wyłudzić w bankach kredyty na łączną kwotę 69,7 mln złotych – wynika z 11. edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Rekordzista próbował wyłudzić kredyt na 11,8 miliona złotych. Eksperci radzą, by każdą kradzież czy zagubienie dokumentów zgłaszać do specjalnej międzybankowej bazy danych. Ułatwi to wykrycie ewentualnych oszustów a prawdziwym właścicielom oryginalnych dokumentów pozwoli na uniknięcie wielu problemów.

Przeczytaj także: Nowe dowody osobiste: zniknie adres i podpis

Jak podaje raport Związku Banków Polskich, w III kwartale 2013 oszuści aż 1.605 razy usiłowali wyłudzić kredyt, najczęściej w oparciu o sfałszowane lub skradzione dokumenty. W pierwszym kwartale bieżącego roku dokonano 1.362 takich prób, zaś w drugim kwartale 1.459. Rekordowy pod tym względem był jednak III kwartał 2008 roku, kiedy to oszuści usiłowali wyłudzić kredyt aż 2.412 razy.

– Od 2008 roku odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 miliarda zł. Jak zawsze podkreślamy jednak, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W wykrywaniu takich prób oszustw bankom pomaga stworzony przez nie system Dokumenty Zastrzeżone, w którym rejestrowane są informacje o utraconych dokumentach - czy to zgubionych czy skradzionych. W Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą prawie wszystkie polskie banki oraz szereg innych firm i instytucji. System Dokumenty Zastrzeżone to ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroniący przed wyłudzeniami z ich użyciem. Informacje z jednego banku są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z tego systemu. W trzecim kwartale 2013 roku zastrzeżono aż 34 tys. 325 dokumentów, co oznacza ponad 370 dokumentów dziennie.

Cudzy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy stanowią przestępców narzędzie do wyłudzania kredytów, wyłudzania towarów w systemach sprzedaży ratalnej, poręczania kredytów czy innych przestępstw finansowych lub skarbowych. Dlatego bardzo ważne jest zgłaszanie informacji o utracie dokumentów nie tylko do organów państwowych (jak na przykład policja), ale również do banków. Pozwoli to bowiem uniknąć nawet sporych problemów związanych z podszywaniem się przez przestępców pod okradzioną lub roztargnioną osobę. Zgłaszać utratę dokumentów powinny nie tylko osoby będące już klientami banków, ale również te nie korzystające z ich usług.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: