eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty płatnicze: jak przekonać seniora?

Karty płatnicze: jak przekonać seniora?

2013-10-15 10:32

Karty płatnicze: jak przekonać seniora?

Jak zachęcić seniora do korzystania z karty? © pressmaster - Fotolia.com

Według danych NBP tylko 29 proc. osób powyżej 65 roku życia ma w portfelu karty płatnicze. Karta i konto to narzędzia zwiększające znacząco bezpieczeństwo finansowe. Poczta Polska radzi jak zachęcić seniora do posiadania i używania plastikowych pieniędzy.

Przeczytaj także: Karty płatnicze bez tajemnic

Wśród osób starszych karty płatnicze nie cieszą się dużą popularnością. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego wśród osób w wieku 65 lat i więcej karty płatnicze posiada 29 proc. osób. W grupie wiekowej 55-64 lata jest to 51 proc. Dla porównania osoby w wieku 35-44 lata wyposażone są w karty w 88 proc.

– Karta i konto znacząco zwiększają kontrolę nad finansami oraz ich bezpieczeństwo. Osoby wyposażone w konto znacznie rzadziej trzymają w domu większe sumy gotówki. Szczególnie w przypadku osób starszych, które często trafiają na celownik przestępców, może to mieć duże znaczenie. Przykładowo w przypadku oszustwa metodą „na wnuczka” osoby, które nie trzymały w domu gotówki, miały więcej czasu na refleksję i więcej szans na szczęśliwe wybrnięcie z sytuacji – mówi Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Jak zachęcić seniora do korzystania z karty?

Na początek najlepsza jest karta debetowa, dająca dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Senior powinien wiedzieć, ile kosztuje karta i ile kosztują wszystkie dokonywane nią operacje.


Pierwsze kroki po kartę

Aby rozpocząć przygodę z kartą senior musi mieć łatwy dostęp do możliwości sprawdzenia salda swojego rachunku. Niepewność, co do tego, ile pieniędzy jest na koncie, może być zniechęcająca. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są rachunki dedykowane dla seniorów, które pozwalają na bezpłatne sprawdzenia salda przez telefon lub w placówce. Na początek najlepsza jest karta debetowa, dająca dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Senior powinien wiedzieć, ile kosztuje karta i ile kosztują wszystkie dokonywane nią operacje.

– Z mojego doświadczenia wynika, że osoby starsze często potrzebują przewodnika po świecie finansów. Ważne, by taką rolę przyjął ktoś z rodziny, znajomych lub przyjaciół. Gdy takiej osoby nie ma, może to być pracownik banku, poczty lub np. listonosz. Liczy sie praktyka. Zachęcam bliskich seniora, by razem z nim wybrali się do bankomatu, sklepu lub innego miejsca gdzie można płacić kartą. Tylko pokazując praktyczne zastopowania i korzyści, można przełamywać opory. Dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z kartami, jest moment, gdy senior wybiera się w podróż, na przykład do sanatorium i musi zabrać ze sobą większą sumę pieniędzy – dodaje Paweł Majtkowski.

Można także wskazywać na dodatkowe korzyści związane z korzystaniem z karty. Na przykład Bank Pocztowy posiadaczom konta Nestor oferuje specjalne ceny leków w ramach Programu 60+ oraz dodatkowo 5 proc. zwrot wydatków na leki opłacone kartą płatniczą. BGŻ natomiast oferuje 1 proc. zwrot za wydatki dokonane w aptekach i sklepach z żywnością.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: